Yoganın Temel Kuralları

Yoganın Temel Kuralları

Yapılacaklar listenizde uzunca bir süredir öylece bekleyen bir maddenin üzerini artık çizmek istediniz ve yoga yapmaya karar verdiniz... Bunun için çeşitli kitaplar aldınız, internetten videolar izlediniz ve yoga yapanlar ile uzun uzun konuştunuz fakat günün sonunda, yoganın çok geniş bir konu olduğunu ve içinde kaybolduğunuzu fark ettiniz. Durun hemen panik yapmayın! Aklınızdaki soruların cevaplarını sizin için kaleme aldığımız bu yazıda bulabilirsiniz!

Evet; yoga derin felsefesi nedeniyle ilk bakışta karmaşık bir aktivite olarak görülebilir. Fakat bazı temel noktalarının içselleştirilmesi ile kısa sürede, hem bedensel hem de ruhsal olarak doyuma ulaştıran bir disiplindir. Biz de bu yazımızda bu önemli noktalara değindik…

İşte; beden, zihin ve ruh bütünlüğü kurmanıza yardımcı olacak temel yoga kuralları:

Asana uygulamaları ve esneme

Yoga denildiği zaman birçok kişinin gözünde ilk olarak, esneme benzeri hareketler yapan kişiler canlanmaktadır. Yoga sistemi içerisinde “Asana” olarak adlandırılan bu bedensel hareketler sadece fiziksel aktiviteler olarak algılanmamalı, aynı zamanda derin felsefi temellere dayanan ruhsal çalışmalar olarak görülmelidir. Tabii asana uygulamaları öncesinde, esneme hareketleri ile bedenin ve ruhun hazırlanması oldukça önemlidir. Aksi durumda, bedene binen yükü artırarak sakatlanma gibi istenmeyen durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Nefesin düzenlenmesi ve kontrolü

Doğru nefes alma, yoga çalışmalarından tam olarak verim alabilmek için dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelmektedir. Oksijenin çeşitli teknikler doğrultusunda alınıp verilmesi ile tüm bedenin uyarılması, ve nefesin tutulması ile yaşamsal enerjinin vücuda dağılması sağlanmaktadır. Fakat yoga nefes çalışmaları hakkında bir noktaya da özellikle değinmek isteriz: Nefes tekniklerinin birçoğu kendi başınıza denemeniz durumunda çeşitli riskleri barındırdıkları için, usta bir yoga eğitmeninin gözetimi altında yapılmalıdırlar.

Duyuların dizginlenmesi ve konsantrasyon

“Odaklanamıyorum.”, “Aklıma sürekli farklı şeyler geliyor.” gibi cümleler yoga yapmaya yeni başlayanların sıklıkla söylediği şeylerin başında gelmektedir. Ancak asana duruşlarını ve nefes tekniklerini doğru olarak gerçekleştirmeniz durumunda, zihninizi uzun süre bir biçim ya da nesnede tutmanız imkansız değildir. Tabii bu noktada istikrar, düzenli egzersiz ve azim oldukça önemlidir. Eğer sık sık meditasyon yapar ve gerçekten sabrederseniz, yoga sırasında zihninizi boşaltmak sizin için çocuk oyuncağı haline gelecektir.