Yaz Günlerine Serinlik Katacak Soğuk Kahve Tarifleri

Yaz Günlerine Serinlik Katacak Soğuk Kahve Tarifleri

Havaların iyice ısınması ile birlikte serinlemenin neredeyse imkânsız hale geldiği bu günlerde, soğuk içecekler doğal olarak kurtarıcı vazifesi görüyor… Soğuk içecek dendiğinde ilk akla gelen seçeneklerden biri de tabii ki buzlu kahveler… Özellikle de yaz aylarında insanların cafe, restoran gibi yerlerde ilk tercihlerinden olan bu içecekleri, aslında evde de hazırlamak mümkün! Biz de bu yazımızda, evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz, sıcak yaz günlerine serinlik katacak kahve çeşitlerini sizin için derledik… 

Gelin, bunaltıcı yaz günlerini ferahlatmak için evinizde de yapabileceğiniz popüler soğuk kahvelere bir göz atalım:
(Not: Espresso makineniz yoksa, espresso içeren tarifler için alternatif olarak filtre kahve ya da çözünebilir kahve kullanabilirsiniz.)

 

1-Frappe

İlk kez uzun yıllar önce Yunanistan’da, sıcak bir Selanik gününe serinlik katmak için yapılmış olan, günümüzde de en popüler soğuk kahve çeşitleri arasında yer alan Frappe, evde hazırlaması oldukça basit bir içecektir. Öncelikle, çözünebilir kahvenizi koyduğunuz shaker’a istediğiniz kadar şeker ve biraz da soğuk su ilave ederek 30 saniye kadar çalkalamalısınız. Elinizde krema kıvamında olan karışımı dibinde buz olan uzun bardağın üzerine döküp, en sonunda da soğuk süt eklediğinizde soğuk kahveniz hazır! Ferahlatıcı içeceğinizi krema, sos, dondurma ya da çikolata ile çeşitlendirmek ise size kalmış!

 

2-Iced Latte

Bir İtalyan klasiği olan latte kış aylarında ne kadar keyifliyse, buzlu latte de sıcak yaz günlerinde o kadar ferahlatıcı! Kolay bir şekilde yapabileceğiniz bu soğuk kahve için ilk olarak buzlu bir bardağa duble espresso shot ekleyin. Daha sonra bir shaker’a süt ve seçeceğiniz tatlandırıcıyı(şeker, şurup) koyup çalkalayın. Çalkalama işlemi sonrasında köpüren sütü bardağa ekleyin ve, merhaba serinlik!

 

3-Iced Mocha

Hepimizin bildiği ve sevdiği bir kahve olan mochanın yaza uyarlanmış bir versiyonu olan iced mocha, enfes tadı ile size serinlemekten çok daha fazlasını sunan bir içecek… Bu vazgeçilmez kahveyi shaker içine espresso, süt, buz ve rendelenmiş çikolata/çikolata sosu ekleyip birkaç dakika çalkalayarak elde edebilirsiniz. Bardağa boşalttığınız bu karışımı çikolata parçacıkları ile süsleyerek de göze hitap eden bir sunum hazırlamanız mümkün!

 

4-Iced Cappuccino

Bir başka popüler İtalyan kahvesi olan cappuccino, basit bir uygulamayla ferahlatıcı bir yaz içeceğine dönüştürülebilir! Evinizde espresso yapabiliyorsanız biraz da süt ve şeker ile kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz bu kahve için gerekli olan tek şey bir mikser. İsteğiniz miktarda eklediğiniz soğuk süt, şeker ve kahveyi mikserde iyice köpürünceye kadar karıştırın. Oluşan karışımı bardağa döküp üzerine buz eklediğinizde soğuk kahveniz hazır!