Okul Stresini Yönetmenin Yolları

Okul Stresini Yönetmenin Yolları

Okulların açılmasına sayılı günler kala anne babaların hazırlıkları son hızıyla devam ediyor. Hatta okul öncesi eğitim ve 1.sınıf öğrencileri için oryantasyon haftası olarak adlandırılan uyum süreci başladı bile. Tabi orta öğretimden liseye geçiş yapmaya hazırlanan ya da okul, hatta şehir değiştirme aşamasında olan öğrencilerimizi de unutmayalım. Yeni başlangıçların hem çocuklar hem de ebeveynler için tatlı bir telaşın yanı sıra kaygı ve endişeyi de beraberinde getirdiğini biliyoruz. Zaman zaman çok yorucu olabilen bu duygularla baş etmenin yollarını sizin için araştırdık.

Anahtar Kelime İletişim

Bu sürecin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için çocuğunuza aranızdaki iletişim kanallarını her daim açık tutmalısınız. Onunla ve yeni hayatıyla ilgilendiğinizi gösteren birtakım sorular sorarak başlayabilirsiniz. Örneğin, ‘okulun açılmasına çok az kaldı. Ne hissediyorsun? Ya da yeni arkadaşların hakkında ne düşünüyorsun’ şeklinde sorularla başlayabilirsiniz. Böylece paylaşmak istediği ya da çekinip ertelediğini bir konu başlığı varsa onu bunu yapabilmesi için cesaretlendirmiş olursunuz.

Rutine Bağlı Kalın

Özellikle 12 yaşından küçük çocuklar için rutinler genellikle hayli rahatlatıcıdır. Örneğin uyku düzeninin okul başlamadan 1 hafta önce belli bir rutine sokmanız faydalı olabilir. Bineceği servisi ayarlamak ve öğlenleri yemek yiyeceği yeri önceden seçmek de yine onun için rahatlatıcı olacaktır. Bu sayede kendini daha güvende hisseder.

Birlikte Keşfe Çıkın    

Tanıdık olan her şey insana güven verir. Ayrıca görsel hafızada duygularımızın yönetiminden büyük rol oynar. Örneğin, okula başlayacağı sınıfı önceden gidip görürseniz, ertesi gün nasıl bir manzara ile karşılaşacağını bildiği için daha rahat hissedecektir.

Sizi Örnek Aldığını Unutmayın

Tüm çocuklar istemeden de olsa anne babalarını taklit etme eğilimindedir. Öyle ki bazı duygularınız onlara siz farkında olmadan geçer. Örneğin, okullar başlamadan önceki süreçte siz çok heyecanlı ve kaygılı olursanız, ‘annem çok kaygılı, demek ki benim de öyle olmam gerek.’ diyerek sizin gibi davranmaya başlayabilir. Bu sebeple onun için bir ayna olduğunuzu unutmayın ve genel olarak sakin kalmaya çalışın.

Beklentilerinizle Onu Yormayın

Her anne babanın çocuğu için en iyisini istediğini biliyoruz. Ancak onlara aşılamaya çalıştığınız bazı hedefler onlar için fazlaca büyük ve hatta ağır olabilir. Bu durumda okula gitme fikrinden soğuyabilirler. Bu durumun önüne geçmek için onlara büyük ve aşılması güç hedefler koymak yerine daha çok duygusal anlamda motive etmeye çalışın. ‘Harika insanlarla tanışacaksın ya da yeni bir spora başlamak için harika bir fırsat …’ gibi cümleler kurabilirsiniz.

Yukarıdaki tavsiyelerimizin bu süreçte sizler için yardımcı olacağını umuyor, neşe ve umut dolu bir eğitim yılı diliyoruz.