Mutfak Dekorasyonunda Sık Yapılan 4 Hata

Mutfak Dekorasyonunda Sık Yapılan 4 Hata

Zamanınızın büyük bir kısmını geçirdiğiniz, evinizin en önemli bölümlerinden bir tanesi olan mutfakları, iç açıcı ve kullanışlı bir şekilde dekore etmek son derece önemlidir. Çünkü işlerinizi yaparken kendinizi rahat hissetmeniz, mutfak dekorasyonunun ne şekilde yapıldığına bağlıdır. Şık ve kullanışlı bir şekilde dekore edilen mutfaklar, yemek yaparken keyifli bir şekilde çalışmanıza imkan tanıyacak, mutfağa girdiğiniz anda kendinizi karmaşadan uzak, düzen içerisinde huzurlu hissetmenizi mümkün kılacaktır.  Biz de bunları göz önünde bulundurarak mutfak dekorasyonu sırasında uzak durmanız gereken, sık yapılan hataları bu yazımızda sizler için derledik!

 

İşte mutfak tasarımında sık yapılan hatalar:

 

1- Alanı Efektif Bir Şekilde Kullanmamak

Mutfak dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken ilk nokta; alanın efektif bir şekilde kullanılmasıdır. Mutfağı, büyük mutfak dolapları veya yemek masaları ile dekore etmek, hem rahat hareket etmenizi engelleyecek, hem de mutfağın olduğundan daha küçük görünmesine sebep olacaktır. Bunun önüne geçmek için yapmanız gereken ise, mutfağınızda kullanabileceğiniz alanı hesaplamak ve mutfağınızı rahat hareket edebileceğiniz, ferah bir şekilde dekore etmektir!

 

2- Yanlış Renkler Seçmek

Her dekorasyonda olduğu gibi mutfak tasarımında da önemli bir yeri olan renk seçimi, üzerine kafa yorulması gereken bir konudur. Eğer ki yemeklerinizi mutfakta yiyorsanız, iştah açıcı ve enerjik bir mutfak dekorasyonu için kırmızı rengi yoğun olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca beyaz rengin uyandırıcı etkisini de göz önünde bulundurmak sizin için faydalı olacaktır. Yarı uykulu halde girdiğiniz mutfakta renklerin etkisi ile kısa sürede kendinize gelmek ve yemeklerinizi keyifli bir şekilde yemek istiyorsanız, bu önerileri dikkate almanızda fayda var!

 

3- Aydınlatma Aletlerini Yanlış Seçmek

Mutfaklarınızda kullanacağınız aydınlatma aletlerini ambiyansa uygun seçmelisiniz. Mutfak eşyaları kadar önemli olan aydınlatma aletlerini, mutfağınızda yoğun olan renkler ile uyum içerisinde olacak modellerden tercih etmeli ve bu sayede ortamı canlı bir hale getirmelisiniz. Mutfak tasarımında, aydınlatma aletlerini ortamda ışık olsun diye kullanmak gibi bir hatayı yapmamak için bu konu üzerine bir süre kafa yormalısınız!

 

4- Dekoratif Ürünleri Fazla Kullanmak

Mutfak dekorasyonu sırasında sık yapılan hatalardan bir diğeri ise; mutfağa farklı ve hoş bir hava katmak adına fazla sayıda dekoratif ürün kullanmak… Genellikle mutfağa dinamik bir görünüm kazandırmak için kullanılan dekoratif ürünler, gereksiz fazla olduğunda aradığınız malzemeleri bulamamanıza ve bu yüzden işlerinizin aksamasına sebep olacaktır. Bunun yerine mutfak tasarımına önemli katkılar sağlayacak etkileyici birkaç parça dekoratif eşyayı tercih etmelisiniz!