Kol Altı Sarkmalarına Karşı 7 Egzersiz

Kol Altı Sarkmalarına Karşı 7 Egzersiz

Kol altı sarkmaları; zayıf kas yapısı, fazla vücut yağı, hareketsizlik ve yaşlanma gibi birçok nedenden kaynaklanabilir. Düzenli egzersizle birlikte sarkık deri, kas dokusuyla birlikte toparlanacaktır. Daha sıkı kollara sahip olmanıza yardımcı olacak 7 etkili egzersizi sizin için derledik.

Şınav

Şınav pozisyonu alırken başınız ve gövdeniz aynı hizada olmalı. Kollarınızı omuz genişliğinde açın. Dirseklerinizi 90 derece açı yapana kadar vücudunuzu yere yaklaştırın. Ayak parmak uçlarınızın üzerinde kollarınız tamamen düz olana kadar yükselin. Vücudunuzu her zaman düz tutmanız gerektiğini unutmayın.

 

Side Plank

Yere yan bir şekilde uzanın. Sağ elinizi doğrudan sağ omzunun altına yerleştirin ve her iki bacağınızı kabaca 45 derecelik bir açı ile yan tarafa doğru üst üste koyun. Sol kolunuzu tavana doğru gerin. Elinizi omzunun hemen altında tutarak üst bedeninizi sabit tutun. Başınızın, gövdenizin ve bacaklarınızın aynı hizada olmasına dikkat edin. Bir süre bu pozisyonda kalın sonra diğer taraf için tekrar edin.

 

Triceps Dips

Bu egzersiz için bir sandalyeye veya sandalye işlevi görebilecek bir nesneye ihtiyacınız olacak. Sandalyeye arkanızı dönüp bir adım uzaklaşın. Ellerinizi arkanıza doğru uzatıp sandalyeye tutunun. Avuç içlerinizle sandalyeden destek alarak dizlerinizi kırmadan vücudunuzu yere doğru yaklaştırın. Kollarınız düz olana kadar yükselin ve başlangıç pozisyonuna gelin.

 

Triceps Extension

Bu hareket için bir dambıla veya bir ağırlığa ihtiyacınız olacak. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın, dambılı başınızın üzerine kaldırın ve kolunuzu tamamen açacak şekilde yukarı doğru itin. Kolunuzu, omuz ve dirsek arasındaki kısmı sabit kalacak şekilde bükün ve bileğiniz yere paralel olana kadar dambılı yavaşça indirin. Başlangıç pozisyonuna dönüp hareketi tekrar edin.

 

Triceps Kickback

Ellerinize birer dambıl alın. Sırtınızı ve başınızı düz tutun. Avuç içleriniz vücudunuza baksın. Dizlerinizi bükerken vücudunuzu yere paralel olana kadar öne doğru eğin ve bu pozisyonu koruyun. Üst kollarınız sabit ve yine yere paralel olacak şekilde kollarınız düz olana kadar ağırlıkları geriye doğru itin. Bu pozisyonda birkaç saniye durduktan sonra nefes vererek kollarınızı bükün.

 

Barfiks

Barı avuç içleriniz öne bakacak şekilde omzunuzdan daha geniş bir aralıkta iki elinizle tutun.  Vücudunuzu yukarı doğru çene hizasına kadar çekin. Kaslarınızı gergin tutarak hareketi tekrarlayın.

 

Barbell Row

Kollarınızı omuz genişliğinde açın, barı iki elinizle kavrayın. Dizlerinizi hafifçe bükün ve vücudunuzu öne doğru eğin. Başınız dik vücudunuz yere paralel konumda olmalı. Vücudunuzun pozisyonun bozmadan nefes vererek barı göğsünüze doğru çekin ve nefes alarak yavaşça başlangıç pozisyonuna geri dönün.