Jean Pantolon Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Nokta

Jean Pantolon Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 4 Nokta

Her mevsim ve her dönem alışverişlerimizin önemli bir kısmını oluşturan jean pantolonlar, dolabımıza dahil olduklarında hem rahat hem de klasik kombinlerimizin en şık tamamlayıcısı oluyorlar. Peki satın aldığınız pantolon sizce doğru bir seçim mi? Jean pantolon seçerken hangi kriterleri göz önünde bulundurmalıyız? Bu ve benzeri soruların cevabı sizin için hazırladığımız bu yazımızda!

İşte jean pantolon seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli 4 nokta!

Doğru Bedeni Seçin

Jean pantolon alırken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli nokta, pantolon bedeninin vücudunuza tam oturmasıdır. Kilo veririm düşüncesiyle seçtiğiniz dar kalıplar daha sonra vücudunuzda şekil bozuklukları yaratırken, bol pantolonlar oluşan potluklarla sizi olduğunuzdan daha kilolu gösterebilir. Bu nedenle içinde rahat hareket etmek için jean pantolonun kalçanızı, belinizi ve bacaklarınızı tamamen sarıyor olmasına dikkat etmelisiniz.

Boyunuzla Orantısına Dikkat Edin

Satın alacağınız jeanin kesim tarzı, bacak boyunuz için büyük önem taşır. Eğer bacaklarınızın vücudunuza oranla kısa olduğunu düşünüyorsanız, seçeceğiniz pantolonun paçasının bileğinizin üstünde ve bol olmamasına özellikle dikkat etmelisiniz. Yüksek belli pantolonlar düşük bellilere kıyasla bacak boyunu daha uzun göstereceği için kısa boylu kadınların favorilerinden olmalıdır. Mom ve boyfriend gibi jean modelleri daha bol kesimli olduğundan kısa boylu ve yuvarlak hatlara sahip kadınların pantolon tercihleri arasında yer almamalıdır.

Modeli Vücudunuza Uygun Olmalı

Her model her bedene uygun olmayabilir. Jean pantolon seçerken vücudunuzu iyi tanımalı, bedeninize uygun pantolon modelini almalısınız. Örneğin basenleriniz geniş ise kalçanızı olduğundan daha büyük gösterecek olan skinny jeanler yerine daha geniş kesimlilere yönelmelisiniz. Belinizin ya da bacaklarınızın inceliğine güveniyorsanız, yüksek belli dar kesimler sizin için ideal olacaktır. Sizi olduğunuzdan daha ince gösterecek pantolonlar arıyorsanız koyu renklilere öncelik vermeli ve çeşitli detaylarla süslenmiş jeanlerden uzak durmalısınız.

Her Ortama Uyum Sağlamalı

Zamansız parçalardan olan jeanler her mevsimde ve her ortamda giymenizi sağlayacak şekilde serbest tarzda bir modele sahip olmalıdır. Yeri geldiğinde stilettoyla klasik bir tarza bürünmeli, yeri geldiğinde spor ayakkabıyla rahat kombinler yapılabilmelidir. Püsküllü ya da ispanyol paçalı, düşük belli ya da işlemeli modeller; hem güç kombinlenen hem de her zaman kullanılamayan jeanler olduğu için dolabınızda fazla yer kaplamamalıdır.