Hoş Geldin Madame Tussauds!

Hoş Geldin Madame Tussauds!

Dünyanın her yerinde şubesi bulunan Madame Tussauds Müzesi sonunda İstanbul’da! 28 Aralıkta İstiklal Caddesi üzerindeki Grand Pera’da 21. merkezi açılan ünlü müzenin galasında pek çok ünlü ve basın da yer aldı.

Müzede şimdilik 55 eser bulunuyor grup müdür Sarper Hilmi Suner giderek yenilerinin ekleneceği müjdesini şimdiden verdi. Müzede en dikkat çeken isimler arasında  Mustafa Kemal Atatürk, Mevlana, Fatih Sultan Mehmet, Hidayet Türkoğlu, Yaşar Kemal, Beren Saat ve Kerem Bursin, Brad Pitt, Angelina Jolie, Messi ve Muhammed Ali gibi isimler yer alıyor.

Screen Shot 2016-12-06 at 14.59.46

www.madametussauds.com/istanbul

Merkezi Londra’da bulunan ünlü balmumu heykel müzesinin aralarında  Amsterdam, Berlin, Hong Kong, New York, Sidney ve Tokyo gibi pek çok ünlü şehirde şubesi bulunmakta.

4391497813_0449b7fbca_b

Londra’daki merkez müzenin kurucusu Marie Tussaud, yani Madame Tussaud’u biraz yakından tanıyalım. Fransız asıllı Tussaud, gençlik yıllarının çoğunu Paris ve Bern’de geçirdi. Paris’te geçirdiği dönemlerde  amcası Philippe Curtius'ten balmumundan heykel yapmayı öğrenen Tussaud amcasına ait iki balmumu müzesinin de sahibi oldu. 1795'te Mâconlu mühendis François Tussaud ile evlenen Marie bir süre sonra eşinden ayrılarak iki oğlu ile Londra Baker sokağındaki evine yerleşti.

Tussaud-Madame-Tussauds-London

Marie Tussaud'nun kendi yaptığı ve aralarında Voltaire, Benjamin Franklin, Horatio Nelson ve Sir Walter Scott gibi çağdaşı önemli kişilerin de bulunduğu özgün heykellerin çoğu hala korunmaktadır.