Düzenli Spor Yapmanın Faydaları

Düzenli Spor Yapmanın Faydaları

Düzenli Spor Yapmanın Faydaları

 

Modern yaşamın çok fazla hareket ve kas gücü gerektirmemesi daha hareketsiz ve daha sağlıksız olmamıza yol açabiliyor. Yapılan işler özelleşiyor, hareketler sınırlanıyor ve düzenli spor, sağlığını önemseyenler için çok fazla önem kazanıyor. Düzenli spor yapmanın faydalarına hep birlikte göz gezdirelim…

 

Kalp atışlarınız aniden yükselip düşmez, düzenli spor yapmayan birine göre daha dengelidir. Ani yükselme riski düşük olan kalp atışları kalp krizi riskinin daha düşük olacağı anlamına gelir.

Akciğerleriniz daha çok çalıştığı için vücudunuza daha fazla oksijen girer.

Spor esnasında ve sonrasında vücudunuzun salgıladığı hormonlarla daha sakin ve dingin hissedersiniz.

 

Metabolizmanız hızlanır, daha enerjik hissedersiniz. Yaşamdan aldığınız doyum artarken günün stresinden kurtulmanıza da yardımcı olur.

 

Ağrılara karşı dayanıklılığınız artar.

 

Uyku kaliteniz artar. Düzenli spor ile daha çabuk uykuya dalar ve daha verimli uyursunuz.

 

Kas gücünüz dayanıklılığınız ve esnekliğiniz artar. Fizyolojik dayanıklılığınız arttıkça psikolojik dayanıklılığınız da artar. Daha zinde ve daha istekli hissedersiniz.

 

İçinde bulunduğunuz yaşınız ve ileri yaşlarınız daha kaliteli ve sağlıklı geçer, vücudunuz hareketsizliğin tetiklediği hastalıklara karşı daha dirençli olur.

Daha sağlıklı kilo verirsiniz, kilo verirken kas kaybetmezsiniz, iştahınız düzene girer ve kilonuz üzerindeki kontrolünüz artar.

 

Daha güçlü kemiklere sahip olursunuz, hareket kabiliyetiniz artar, güçlü iskelet yapınız vücudunuzun daha dengeli durmasını ve hareket edebilmesini sağlar.