Daha Verimli Bir Performans İçin: Spor Sutyenler

Daha Verimli Bir Performans İçin: Spor Sutyenler

Birçok kadın, spor yaparken eşofman, tayt gibi kıyafetleri sıklıkla kullanırken, en az onlar kadar önemli olan spor sutyenlerini pek -ya da hiç- tercih etmiyor... Oysa spor sutyenleri, hem düşük hem de yüksek tempolu aktivitelerde verimi artıran, ciddi anlamda destekleyici ürünler olarak karşımıza çıkıyor.

Eğer siz de spor yapıyor ama amatör ya da profesyonel olarak spor yapan kadınların daima tercih etmesi gereken sporcu sutyenlerini hala kullanmıyorsanız, birazdan vereceğimiz bilgilere bir göz atmak isteyebilirsiniz!

İşte, yüksek performans için kullanmanız gereken spor sutyenler hakkında bilmeniz gerekenler… 

Neden spor sutyenler?

Kadınların gündelik hayatta kullandığı telli sutyen çeşitleri, spor yaparken gereken desteği sağlamaz ve zaman içerisinde göğüslerin deforme olmalarına yol açabilir. Spor yaparken tercih edilmesi gereken sutyenler ise gerek sırttan gerek kupların içerisinden ya da göğüs bandı kısmından göğüsleri ve gövdeyi destekleyen kıyafetlerdir. Dolayısıyla yapılan aktivite hangi ağırlıkta olursa olsun, doğru sutyen seçimi, performansa etki eden bir unsurdur…

Ürünü incele.

Destek seviyesi önemli…

Öncelikle, spor sutyenin yapılacak aktivite dikkate alınarak seçilmesi gerekir. Çünkü göğüsler, ne yapıldığına ve ne kadar efor sarf edildiğine bağlı olarak farklı şekilde hareket eder. Pilates, yoga, yürüyüş, golf gibi düşük yoğunluktaki aktiviteler için desteksiz ya da desteği düşük olan sutyen çeşitleri tercih edilirken; ağırlık kaldırma, spor salonu antrenmanı, bisiklet, koşu gibi orta yoğunluktaki aktiviteler için orta destekli sutyenler kullanılmalıdır. En yüksek yoğunluktaki etkinlikler arasında bulunan topla oynanan sporlar, amigoluk, dans, interval antrenman gibi aktiviteler için ise yüksek destekli sutyenler tercih edilmelidir. 

Ürünü incele.

Kuplara, göğüs bandına ve askılara dikkat!

Spor sutyeni seçerken doğru kup bedenini bulmak, göğüs bandının verdiği hissi ve askıları test etmek gerekiyor. Önce göğüs kafesini sonra da kup ölçüsünü mezura yardımıyla bularak, doğru kup bedenini hesaplamak mümkündür. Bedeni öğrendikten sonra ise, yapılacak spora ve tercih edilecek ürünün özelliklerine bakmak gerekir. 

Fazla efor sarf ettiren aktiviteler için, şekillendirilmiş basınçlı yapıya ve ayarlanabilir yarışçı sırt detayına sahip olan sutyenler tercih edilebilir. Hafif aktiviteler için de kup içinde çıkarılabilir pedlere sahip olan, hafif kesimli modeller kullanılabilir. Dolgulu askılar ve dikişsiz iç yapılı modeller ise her türlü aktivitede ekstra konfor sağlayacaktır.

Ürünü incele.