Daha İyi Fotoğraf Vermek İçin 5 İpucu

Daha İyi Fotoğraf Vermek İçin 5 İpucu

Çekildikten hemen sonra verdiğiniz pozu beğenmeyip sildiğiniz fotoğrafları bir düşünün! Belki güzel bir doğa olayı, belki hayatın size sunduğu küçük bir sürpriz, belki de sevdiğiniz bir insanla aynı karede yer alarak güzel bir anı edinmeyi dilediniz ama istediğiniz gibi bir poz veremediğiniz için fotoğrafı kullanamadınız... Fotoğraf çekimi sırasında bu ve benzeri durumların yaşanması ihtimalini azaltmak, çekildiğiniz fotoğrafları tereddüt yaşamadan saklamak istiyorsanız, sizin için fotoğraflarda daha etkili poz vermenizi sağlayacak tüyoları derlediğimiz bu yazıya bir göz atmanızda fayda var!

 

İşte fotoğraflarda daha iyi çıkmak için uygulayabileceğiniz 5 ipucu…

 

1- Kıyafet Seçimine Dikkat Edin!

Katılacağınız bir etkinlikte ya da arkadaşlarınız ile dışarı çıktığınızda, bir yerde mutlaka bir fotoğraf çekimi gerçekleşecektir. Bu gibi durumlarda hoş pozlar vermek, fotoğraf içerisinde tüm güzelliğiniz ile yer almak istiyorsanız kıyafet seçimine çok dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle kilolu görünmenize sebep olabilecek bol kıyafetlerden, enine çizgili bluz ve bol pantolonlardan uzak durun! Bu tarz kıyafetler yerine sizi daha şık ve zarif gösterecek yüksel bel pantolon ve etekleri tercih ederek, fotoğraflarda hoş bir görünüm yakalayabilirsiniz.

 

2- En İyi Açınızı Belirleyin!

Fotoğraf çekiminde açıyı ayarlamak her ne kadar fotoğrafçının işi olsa da, sizin de güzel pozlar vermek için bu konuda dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası mevcut… Örneğin direkt objektife dönük durmamalı; profilinize karar verip, ona göre bir açı belirlemelisiniz. Özellikle de oturarak fotoğraf çekilecekseniz, bacaklarınız kameraya dönük olmamalı... Bu açı bacaklarınızın olduğundan kısa ve hantal görünmesine sebep olacaktır. Bunun yerine kameraya açılı poz verip, bir bacağınızı diğerinden biraz üste çıkararak uzun ve zarif bir görüntü yakalayabilirsiniz.

 

3- Vücut Şeklinize Karar Verin!

Güzel bir poz için ilk olarak kollarınızın şeklini belirlemelisiniz. Kollarınız yandan sarkarken verdiğiniz pozlar silik bir görüntü oluşmasına sebep olacaktır. Böyle bir fotoğraf pozu yerine, kollarınızın etrafınızdaki önemli şeyleri vurgulayacak açılarda ya da düz çizgiler halinde olması daha dikkat çekici, güzel pozlar vermenizi sağlayacaktır. Ayrıca çekim sırasında göbeğinizi içeri çekip omuzlarınızı geri atarak düz bir sırt ile kameraya gülümsemeniz de, daha estetik bir görünüm yakalamanızı mümkün kılacaktır.

 

4- Abartıdan Uzak Durun!

Fotoğraf zaten genelde her şeyi abartılı gösterir. Bu yüzden fotoğraflarda güzel poz vermek istiyorsanız, abartılı kıyafetlerden ve makyajdan uzak durmanız yerinde olacaktır. Özellikle aşırı parlak renkleri kullanarak yapacağınız bir makyaj yerine biraz maskara, dudak parlatıcısı ve kusurları kapatacak uygulamalar ile yapacağınız hafif bir makyajı tercih etmelisiniz.

 

5- Bakışlarınıza Anlam Katın!

Unutmayın, fotoğrafta dudaklarınız değil, gözleriniz konuşur! Gözlerinizin vereceğiniz poz üzerindeki payı yadsınamayacak derecede fazladır. Gözlerinizi objektifin biraz üzerine odaklayın ve başınızı hafifçe öne çıkararak çenenizi aşağı indirin. Bu poz güzel bir görüntü yakalamanızı sağlayacaktır! Ayrıca çekimden önce gözlerinizi kapatıp tam çekim sırasında açtığınızda yakalayacağınız ferah görüntünüzü de fotoğrafa bakanlara kolayca geçirebilirsiniz.