Cilt Tipinize Uygun Nemlendirici Seçim

Cilt Tipinize Uygun Nemlendirici Seçim

Olumsuz hava koşulları, dengeleri şaşırmış iklimler, yoğun iş temposu ve buna bağlı olarak yaşadığımız stres… İşte tüm faktörler çok zaman biz farkında bile olmadan cildimizi yoruyor ve yaşlandırıyor. Uzmanlar cildimizi tüm bu olumsuz etkilerden korumak için atmamız gereken birkaç önemli adım konusunda bizleri sıklıkla uyarıyor. Bu adımlardan ilki ve belki de en önemlisi ise cildimizi temiz ve nemli tutmak. Sıcak yaz günlerinden sonbahara geçiş yaptığımız bu günlerde tıpkı gardırobumuz ve hatta ruh halimiz gibi cildimiz de büyük bir değişimden geçiyor. İşte bu geçiş döneminde bizim desteğimize her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyor. Biz de bu ihtiyacı dikkate aldık, doğru nemlendirici seçimi için küçük bir rehber hazırladık. Gelin, cildimizin en önemli koruma kalkanı olan nemlendiricilere biraz daha yakından bakalım. 

Karma Ciltler

Önerilerimize geçmeden önce çok temel bir bilgiyi paylaşmak istiyoruz; tüm nemlendiriciler su ve yağdan oluşur. Yoğun dediğimiz nemlendiricilerin içindeki yağ oranı yüksekken, hafif olarak adlandırdıklarımız ise daha çok su bazlıdır. Bu bilgiyi ilettikten sonra hızlıca karma ciltler için nemlendirici önerilerimize geçiyoruz.

Karma ciltlerin ihtiyacı diğer cilt tiplerine göre daha çeşitli olduğundan bu cilt tipleri için tek tip bir nemlendirici yerine farklı özelliklere sahip iki ayrı nemlendirici tavsiye ediyoruz.  Örneğin, yağlanma sorununun görüldüğü T bölgesi içi su bazlı dediğimiz ve daha çok losyon ya da jel kıvamındaki nemlendiricileri tercih edebilir, geri kalan ve sıklıkla kuruluk hissi yaratan kısımlar için ise yoğun bir nemlendirici kullanabilirsiniz.

Ürün Önerisi: Estee Lauder Nemlendirici

Hassas ve Kuru Ciltler

Yaşlanma etkilerinin en hızlı görüldüğü cilt tipi olan kuru ciltler, dış faktörlere karşı yağlı ve karma ciltlere çok göre çok daha duyarlıdır. Bu sebeple eğer cildiniz kuru ise nemlendiriciniz olmadan adım atmamanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle bitkisel yağlar içeren ve kolajen bakımından zengin bir nemlendirici tam size göre!

Ürün Önerisi: Lancome Visionnaire Eye 15ml Nemlendirici

Normal Ciltler

Bazılarımızın doğuştan şanslı olduğunu kabul etmemiz gerekir. Neredeyse hiçbir cilt problemi yaşamayan normal ciltler için nemlendirici seçimi yapmak da çok kolay. Sadece yaş aralığınızı göz önünde bulundurularak kendinize uygun bir nemlendirici seçebilirsiniz. Yine de sizin için küçük bir notumuz olacak; nemlendiricinizin güneş koruma özelliğinin (en az 15 SPF olacak şekilde) olduğundan emin olun.

Ürün Önerisi: Shiseido Nemlendirici

Yağlı Ciltler

Genellikle akne ve sivilce problemi ile mücadele eden yağlı ciltler için doğru nemlendiriciyi seçmek kritik önem taşır. Eğer cilt tipiniz yağlı ise su bazlı ve cildinizin yağ salgısını dengeleyecek bir nemlendirici seçmenizi öneriyoruz. Özellikle jelimsi bir dokuya sahip olanları cildinizi ve dolayısı ile kendiniz daha hafif hissetmenizi sağlayacaktır.

Ürün Önerisi: Estee Lauder Nemlendirici

Son olarak nemlendiricinizden maksimum faydayı elde etmek için temiz bir cilde uygulamanız gerektiğini hatırlatıyor, ışıl ışıl parladığınız bir hafta diliyoruz.