Cildinizi Nemlendirmek İçin Yapabileceğiniz 4 Şey

Cildinizi Nemlendirmek İçin Yapabileceğiniz 4 Şey

Kusursuz bir güzelliğin sırrı, sağlıklı bir cilde sahip olmaktan geçer... Herkesin hayali olan sağlıkla parlayan bir cilt ise, ancak nem ihtiyacının karşılanması ile mümkündür. Peki özellikle de güneş ışınları ve tuzlu deniz suyu gibi nedenlerle yaz aylarında nem ihtiyacı daha da artan cildimizi nemlendirmek için neler yapabiliriz? Cevabı bilmek istiyorsanız okumaya devam edin!

İşte cildinize nem kazandırmak için yapabileceğiniz 4 şey:

 

1.Su tüketimini ihmal etmeyin

Vücudunuzun su ihtiyacını karşılamanız, cildinizi nemlendirmek için yapmanız gereken ilk ve en önemli şeydir. Çünkü yetersiz su tüketimi, cildin nem kaybına uğramasına neden olarak pek çok cilt problemini de beraberinde getirir. Bu bakımdan çok daha sağlıklı ve nemli bir cilde sahip olmak için gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmeniz, cildinize verebileceğiniz en güzel hediyedir.

 

2.Beslenmenize dikkat edin

Tüketilen gıdalar, cildin nem dengesinin sağlanmasında oldukça önemli bir unsurdur. Su oranı yüksek salatalık, kabak gibi sebzelerin ve elma, ananas, avokado gibi meyvelerin tüketimini artırmanız ise cildinizin nem ihtiyacını önemli oranda karşılamanıza yardımcı olacaktır.

 

3.Doğal maskeler uygulayın

Sebze, meyve ve çiçeklerden evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz maskeler de, cildinizine ihtiyacı olan nemi kazandıracak yöntemler arasında yer alır. Örneğin bal, doğal süt ve avakadonun karışımından elde edebileceğiniz bir maske, cildinizin nem dengesini korumanıza yardımcı olacak, doğal olduğu kadar oldukça da pratik bir yöntemdir.

 

4.Su bazlı nemlendirici kremler kullanın

Cildin doğal nem dengesini sağlamak için başvurulması gereken bir diğer yöntem de su bazlı nemlendiricilerdir. Gözeneklerin tıkanmasını engelleyerek cildin rahat nefes almasına yardımcı olan su bazlı nemlendiriciler, ciltte herhangi bir yağlanma sorunu da yaratmazlar.