Bunaltıcı Sıcaklardan Korunmanın Yolları

Bunaltıcı Sıcaklardan Korunmanın Yolları

Yaz, birçok kişi için mevsimlerin en güzeli... Bir de şu bazen dayanılmaz boyutlara varan sıcaklar olmasa! Sizin de böyle düşündüğünüzü bildiğimizden, bu yazımızda sizi sıcaklardan olabildiğince koruyarak yaz aylarını daha ferah ve keyifli kılacak ipuçlarını paylaşacağız! Eğer bu muhteşem mevsimin güzelliklerini doyasıya yaşamak istiyorsanız, okumaya devam edin!

İşte bunaltıcı yaz sıcaklarından korunmanın yolları:

1. Su tüketiminizi arttırın!

Yaz aylarında vücudun terleme ile birlikte artan su ihtiyacının sık sık karşılanması, aşırı sıcaklarda yapılması gerekenlerin başında gelmektedir. Bu noktada vücudunuzun sıvı dengesinin korunması adına, susamayı beklemeden su içmeniz gerekmektedir. Ayrıca kafein ve alkol içeren içecekler yerine doğal maden suyu, ayran ve ev yapımı limonata gibi içeceklerin tüketimine önem verilmelidir. 

 

2. Pamuklu ve açık renk kıyafetlere yönelin

Kıyafet seçiminin doğru yapılması, yaz sıcaklarından korunmanın en önemli adımlarından biridir. Yapabileceğiniz en doğru tercih ise, güneş ışınlarını yansıtan ve nefes alabilen kumaşlardan üretilmiş kıyafetlerdir. Siz de açık renkli, pamuklu ve bol parçaları giyerek, sıcak havanın etkisini daha az hissedebilirsiniz!

 

3. Taza meyve ve sebzeleri tüketin

Yaz aylarında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da; çabuk bozulma riski olan, açıkta bekletilmiş ya da dışarıda satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmasıdır. Bu tarz yiyecekler yerine, su oranı yüksek taze meyve ve sebzelerin tüketimi, vücudun su ihtiyacını karşılayacağı gibi, ihtiyaç duyduğu enerjiyi de sağlayacaktır.

 

4. Güneşin dik olduğu saatlerde dışarı çıkmayın!

Güneş ışınlarının dik geldiği saatler olan 10.00-16.00 arasında mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmaması da, bunaltıcı sıcaklardan korunmanın bir diğer yoludur. Bu saat aralığında dışarı çıkılması gerektiğinde ise, mümkün olduğunca güneş altında korunmasız kalınmaması ve gölgede ya da şemsiye altında durulması oldukça önemlidir.  Tabii yansıyan ışınların da cilde zarar verebildiğini hatırlatmak isteriz!