Bu Yaz Mutlaka Görmeniz Gereken 4 Koy

Bu Yaz Mutlaka Görmeniz Gereken 4 Koy

Üç tarafı denizlerle çevrili güzel ülkemizde görülmeye değer çok sayıda koy ve plaj var. Ancak ne yazık ki yoğun iş tempomuz tek seferde hepsini görmemize ve uzun uzadıya tatiller planlamamıza müsaade etmiyor. Bu sebeple biz de çok zaman kolay olanı seçiyor ve riske girmemek için daha önce deneyimlediğimiz tatil beldelerini tercih ediyoruz.

Gelin bu yaz alışkanlıklarımızı bir süreliğine de olsa rafa kaldıralım ve daha önce hiç gitmediğimiz cennet koylar için keşfe çıkalım. İşte bu yaz muhakkak görmeniz gereken 4 koy.

Boyabağı Koyu- Karaburun/İzmir,

İzmir’in sakin ilçesi Karaburun’da hemen hemen her köyün kendi plajı ve iskelesi var. Karaburun’un en güzel köylerinden Kösedere’nin plajı ise Boyabağı. Zeytin ağaçlarının olduğu dar bir yoldan gidilen Boyabağı, turkuaz rengiyle insanı ilk görüşte kendine hayran bırakıyor.

Phaselis- Kemer/Antalya

Phaselis, tarihi M.Ö. 700’lü yıllara dayanan antik bir kent. Bu antik kentin hemen yanında da aynı ismi taşıyan tam bir “Cennet Koy” bulunuyor. Dağ ve orman manzarasına sahip bu koyda denizin tadını çıkarırken, tarihi kalıntıları gezmeyi de ihmal etmeyin!

Gideros Koyu- Cide/Kastamonu

Karadeniz kıyıları, özellikle Amasra’dan Samsun’a uzanan yol boyunca, muazzam doğal güzellikler sunuyor. İşte bu yol üzerinde bulunan saklı cennetlerden birisi de Kastamonu’nun Cide ilçesinde yer alan Gideros Koyu. Çam, meşe, kayın ve şimşir ağaçlarıyla çevrelenen bu koyda denize girebileceğiniz gibi burada yer alan restoranlarda lezzetli balıkların tadına da bakabilirsiniz.

Hisarönü – Marmaris/ Muğla

Marmaris ve çevresi, birbirinden güzel birçok koya sahip. En güzellerinden birisi de, Hisarönü köyünün yemyeşil çam ormanlarıyla çevrili Kerdime sahili. Şezlong ve şemsiye de kiralayabileceğiniz bu sahilde denize girmek için en güzel zaman ise kesinlikle suyun çarşaf gibi dümdüz olduğu sabahın erken saatleri!

Yazımızın sonunda bu plajlardan bazılarına, yanınızda yiyecek ve içeceklerinizi götürmeniz gerektiğini hatırlatalım. Bu koylar neredeyse hiç el değmemiş bakir yerler olduklarından içlerinde sosyal tesisler bulunmuyor. Hatta kimilerine varmak için çok zorlu yolları kat etmeniz bile gerekebilir. Ancak her birinin sizi muhteşem bir doğa ile karşılayacağını söyleyebiliriz.  Varır varmaz ‘iyi ki gelmişim’ diyeceksiniz :) İyi tatiller!