Bu Sözcüğü Annemden Duymadım Demezsin!

Bu Sözcüğü Annemden Duymadım Demezsin!

Mayıs ayının ilk günlerinde her birimizin aklına düşen o malum soru için hediye önerilerimizi daha önce sizinle paylaşmıştık. Şimdi de bizi her zaman ve her koşulda karşılıksız seven annelerimiz için bir hoşluk yapmak ve neredeyse tüm annelerin dillerinden düşürmediği ‘anne sözlerini’ bir yazı ile derlemek istedik. Gelin, kaç yaşında olursak olalım bize her daim aynı şefkat ve özenle yaklaşan annelerimizin arasında ortak bir dil oluşturmuş bu sözlere beraber bakalım;

  • ‘Ayağına terlik giy’. Annelerimizi aylardan ağustos da olsa üşümediğimize bir türlü ikna edemeyiz. :) Öyleyse hadi bakalım! Herkes terliklerini giysin.
  • ‘Kalk, yerine yat.’ Salondaki koltuğun rahatlığını ve arka planda çalışan televizyonun neredeyse ninni gibi gelen sesini bir bilseler, böyle söylemezlerdi diye düşünüyoruz.
  • ‘Varınca ara ya da mesaj at’. Bir kahve için yan komşuya geçmek, ya da uçağa binip kıta değiştirmek. Annelerimiz için onların gözünün önünde olmadığımız her yer aynı derecede uzak ve hatta tehlikelidir. O yüzden yerimize sağ salim ulaştığımızdan emin olmak isterler. Öyleyse biz de onları üzmeyelim ve o mesajı gönderelim. :)
  • ‘Ben sana demiştim.’ Evet, her nasılsa anneler bizim düşünemediğimiz pek çok şeyi bizim için düşünür. Hatta kalbimizi kırıp, bizi üzebilecek herhangi bir şey için bizi çok önceden uyarırlar. Ancak hayattaki pek çok deneyim, yaşanmadan elde edilmediği için bu söz özellikle bazı yaşlarda bir kulağımızdan girip diğerinden çıkar. :(
  • ‘Odanı topla.’ Odalarımız hiçbir zaman yeterince toplu kalmaz. Bu konularda anne ile tartışılmaz. O yüzden herkese odasını toplamasını öneriyoruz. :)
  • ‘Anne olunca anlarsın.’ Bu söz belki de ‘ anne sözleri’ arasında en anlamlı olanıdır. Çünkü biliyoruz ki bu yüce duyguyu tatmadan onların bizim için besledikleri derin hisleri tam olarak anlamamız mümkün değil.

Bizim aklımıza ‘anne sözleri’ deyince bunlar geldi.  Tabi ki örnekler çoğaltılabilir. Siz de aklınıza gelen başka sözler varsa bu listeye ekleyebilir ve annenizle paylaşabilirsiniz. Neredeyse her halimizi hoş gören annelerimiz bu listeyi de kocaman bir tebessümle karşılayacaktır diye düşünüyor ve hepinize annenizle sıcacık bir Anneler Günü diliyoruz.