Aşırı Terleme Sorununa 5 Çözüm Önerisi

Aşırı Terleme Sorununa 5 Çözüm Önerisi

Elleriniz sürekli terliyorsa, giydiğiniz kıyafetlerin koltuk altı bölümleri hemen lekeleniyor ve yalnız sıcaklarda değil, serin havalarda da bu sorunu sık yaşıyorsanız, büyük olasılıkla aşırı terleme sorunu ile karşı karşıya olabilirsiniz. Böyle bir durum karşısında öncelikli olarak yapmanız gereken, mutlaka bir uzman yardımı almanızdır. Bunun yanı sıra yemenizden içmenize, giyiminizden kişisel bakımınıza kadar dikkat etmeniz gerekenler de bulunuyor tabii ki… Biz de bu yazımızda, size bu sorunun üstesinden gelmenize yardımcı olacak ipuçları vereceğiz!

İşte aşırı terleme sorununa 5 çözüm önerisi…

 

1.Beslenmeye dikkat!

Baharatlı gıdalar, alkol ve kafein içeren yiyecek ve içecekler, soğan, sarımsak gibi besinler terlemeyi tetikleyici unsurlar arasında yer alırlar. Bu bakımdan özellikle de aşırı terleme sorunu yaşayan kişilerin bu gıdalardan uzak durması, ve vücudun sıvı dengesini sağlayan yeşil yapraklı taze sebzeler tüketmeleri gerekir. Ayrıca, terlemenin azaltılmasına yardımcı olan magnezyum ve B vitamini içerikli gıdalara da ağırlık verilmelidir. 

 

2.Pamuklu ve açık renk kıyafetler giyin!

Kıyafet seçiminin doğru yapılması da aşırı terleme sorunu yaşayan kişilerin dikkat etmesi gereken bir konudur. Eğer terleme sorununuza bir çözüm bulmak istiyorsanız, yapabileceklerinizden biri de sentetik giysilerden uzak durmaktır. Bu tür kumaşlardan üretilen kıyafetler yerine, açık renk ve pamuklu olanları tercih etmelisiniz. 

 

3.Her gün duş almaya özen gösterin!

Kişisel bakıma özen gösterilmesi, aşırı terlemeden korunmanın önemli adımlarından biridir. Örneğin her gün duş alınması, duş sonrasında terleme sorununu azaltmada ve kokuyu gidermede etkili ürünlerin – deodorant, stick gibi – kullanılması gerekmektedir. Ayrıca terleme sorunu olan bölgelerinize pudra uygulayarak da terleme sorununuzu en aza indirebilirsniz…

 

4.Su tüketimini ihmal etmeyin!

Halk arasında yaygın olan yanlış bir bilgiyi düzeltmek isteriz; bol su tüketimi sanılanın aksine terlemeyi artırmamaktadır. Aksine bol su tüketimi, vücut sıcaklığınızın dengede tutulmasını sağlayarak terleme oranınızı düşürmektedir. Bu bakımdan siz de, aşırı terleme sorununuza çözüm olarak günde en az 6-8 bardak su tüketmelisiniz!

 

5.Fazla kilolarınızdan kurtulun!

Kilolu kişilerde yağ dokusu ısının geçişini engellediği için, vücut ısısı daha hızlı yükselir ve buna bağlı olarak aşırı terleme sorunu gündeme gelir. Eğer siz de fazla kiloları ile başı dertte olan biriyseniz, terleme sorununuza yönelik olarak işe, öncelikle fazla kilolarınızdan kurtulmakla başlayın!